Dajte si vyšší cieľ, ale NEFIXUJTE sa naň!

Dajte si vyšší cieľ, ale NEFIXUJTE sa naň!

Dali ste si na tento rok ciele ? Tak toto si určite prečítajte! Či sú už ciele veľké alebo malé v prvom rade by mali byť vaše. Píšem o tom aj v tomo článku.

Ako som písal v predchádzajúcom článku o tom, že po tme víde svetlo, pôsobím ako predajca. A veľa som sa tam tento rok naučil. Čo Vám tento rok môže pomôcť tiež a čo pomáhalo celý rok aj mne pri stanovovaní cieľov je:

Dajte si cieľ o kúsok väčší! Nie o veľa. O kúsok!

Je to dôležitý psychologický efekt. A čo už má väčší efekt na človek ako vlastná psychika ? Poviem to na osobnom príklade. Keď som pred pár mesiacmi behal maratón, chcel som prekonať svoj rekord. Ten bol (aj ešte stále je) 3:32.56.

Keby som si však cieľ dal 3:32, tak je je to také „suché“. Viem, že by ma to nemotivovalo. Tak som chcel, aby som na svetelnej tabuli videl 3:28 a nejaké drobné. Tým pádom aj keby som sa trošku zhoršil, pod 3:30 by som to dal. A to si myslím, že už nieje zlé  – aspoň namňa 🙂

Nakoniec som ho dobehol na 2 ibalginoch a mal som poriaaaadne dosť 😀 Rekord nepadol ale bolo niečo pod 3:35, čo ma osobne tak či tak potešilo. Vhľadom na atmosféru a všetko okolo.

Tým by som však chcel povedať, že ak by som si dal cieľ pod 3:30, tak by to možno bolo 3:40 a možno aj viac. Vysvetlím na princípe peňazí.

Chcete zarábať 1000€ ? Dajte si za cieľ zarobi 1100€ alebo 1050€. Tá hranica z VEĽA NULKAMI je psychologická hranica. Prekonáva sa oveľa ťahšie. Preto si dajte cieľ trooošku vyšší, ako by ste chceli.

Zaujímavé na tom je, že aj keď si sa vám nepodarí splniť cieľ na 100%, výsledok vás tak či tak poteší. Aspoň ja to tak mám. Lebo je už tak či tak vysoký.

To mi pripomína známi citát, že máte mieriť na mesiac. Lebo ak netrafíte, skončíte vo hviezdach. Je to tak jednoduché a počul som to asi milión krát, no až tento rok som si to skutočne zažil na vlastne koži.

UPOZORNENIE:

Ak si dáte cieľ vyšší ako chcete, odporúčam sa ale nefixovať na výsledok. Proste sa zveriť procesu. Inak bude mať riaaadny tlak, že to nevyšlo. Dajte si cieľ ale nelipnite na ňom. Podarí sa, fajn. Nepodarí sa, fajn. Inač si budete trahať od nervov vlasy…

Ak ale výsledok budete príjmať, taký ako je, a dokonca ešte si osvojíte lekciu, ktorú učím aj v kurze FOCUS academy, že ak sa niečo nepodarí, tak na vás čaká niečo lepšie, výsledok potom bude stále dobrý 🙂

Toto bol môj druhý AHA moment roka 2016. Ak chcete byť medzi prvými, kto dostane ďalšie články vložte meil dole do formulára. Ak chcete byť medzi komunitou ľudí, ktorý sú na jednej vlne lajknite stránku Sila vďačnosti na Facebooku.

A aké AHA momenty ste v roku 2016  zažili Vy ? Podeľte sa dole v komentároch 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *